Program

Saat A SALONU
13.00-15.00 "Alerjik Deri Hastalıklarının Yönetimi; Korunmadan Tedaviye"
Oturum Başkanları:Zeynep Tamay, Nermin Güler
13:00-13:30 1. Deri döküntülerine yaklaşım/ayırıcı tanı
Özlem Özbek Yılmaz
13:30-14:00 2. Sağlam/alerjik çocukta deri bakımı
Ayşe Deniz Akkaya
14:00-14:30 3. Çocuklarda topikal tedavi ilkeleri
Pınar Uysal
14:30-15:00 4. Alerjik kontakt dermatit
Semiha Bahçeci
15.00-15.30 ARA
15.30-17.00 "İnek Sütü Alerjisi Kursu"
Oturum Başkanları: Koray Harmancı, Özlem Yılmaz
1. Epidemiyoloji
Zeynep Tamay
2. IgE aracılı inek sütü alerjisi
Esen Demir
3. IgE aracılı olmayan inek sütü alerjisi
Derya Ufuk Altıntaş
4. Beslenme önerileri
Metin Aydoğan
17.00-17.30 ARA
17.30-18.30 Besin Alerjisi / Olgular - Çözümler 
Oturum Başkanları: Mehtap Yazıcıoğlu, Esen Demir
1. Alfa gal alerjisi
Ayşe Süleyman
2. Eozinofilik özofajit
Şükrü Çekiç
3. Çoklu besin alerjileri
Zeynep Hızlı Demirkale
19.00-19.45 AÇILIŞ TÖRENİ
Haluk Çokuğraş
Zeynep Tamay
Ülker Öneş


ISTANBULIED

 

Saat B SALONU
13.00-15.00 "Herkes için Alerji Kursu"
Oturum Başkanları: Haluk Çokuğraş, Nihat Sapan
13:00-13:30 1. Anafilaksiyi ne kadar tanıyoruz?
Tuba Tuncel
13:30-14:00 2. Ne zaman astım/rinit?
Mehmet Kılıç
14:00-14:30 3. Solunum fonksiyon testleri
Tuğba Arıkoğlu
14:30-15:00 4. Doğru inhalasyon tedavi ilkeleri nasıl olmalı?
Nazan Altınel
15.00-15.30 ARA
15.30-17.00 "İnek Sütü Alerjisi Kursu"
Oturum Başkanları: Koray Harmancı, Özlem Yılmaz
1. Epidemiyoloji
Zeynep Tamay
2. IgE aracılı inek sütü alerjisi
Esen Demir
3. IgE aracılı olmayan inek sütü alerjisi
Derya Ufuk Altıntaş
4. Beslenme önerileri
Metin Aydoğan
17.00-17.30 ARA
17.30-18.30 Besin Alerjisi / Olgular - Çözümler 
Oturum Başkanları: Mehtap Yazıcıoğlu, Esen Demir
1. Alfa gal alerjisi
Ayşe Süleyman
2. Eozinofilik özofajit
Şükrü Çekiç
3. Çoklu besin alerjileri
Zeynep Hızlı Demirkale
19.00-19.45 AÇILIŞ TÖRENİ
Haluk Çokuğraş
Zeynep Tamay
Ülker Öneş


ISTANBULIED

 

Saat C SALONU
13.00-15.00 "Alerji Tanısında Kullanılan Testler"
Oturum Başkanları: Yakup Canıtez, Cevdet Özdemir
13:00-13:30 1. Total IgE ve Spesifik IgE ölçümleri
Dilara Kocacık Uygun
13:30-14:00 2. ECP ve eozinofil
Esra Hazar Sayar
14:00-14:30 3. Alerji deri testleri (prik ve yama)
Ceren Can
14:30-15:00 4. Bileşene dayalı tanı
Pınar Gökmirza Özdemir
15.00-15.30 ARA
15.30-17.00 "İnek Sütü Alerjisi Kursu"
Oturum Başkanları: Koray Harmancı, Özlem Yılmaz
1. Epidemiyoloji
Zeynep Tamay
2. IgE aracılı inek sütü alerjisi
Esen Demir
3. IgE aracılı olmayan inek sütü alerjisi
Derya Ufuk Altıntaş
4. Beslenme önerileri
Metin Aydoğan
17.00-17.30 ARA
17.30-18.30 Besin Alerjisi / Olgular - Çözümler 
Oturum Başkanları: Mehtap Yazıcıoğlu, Esen Demir
1. Alfa gal alerjisi
Ayşe Süleyman
2. Eozinofilik özofajit
Şükrü Çekiç
3. Çoklu besin alerjileri
Zeynep Hızlı Demirkale
19.00-19.45 AÇILIŞ TÖRENİ
Haluk Çokuğraş
Zeynep Tamay
Ülker Öneş


ISTANBULIED

 

Saat D SALONU
13.00-15.00 "Alerjen İmmünoterapi"
Oturum Başkanları: Ülker Öneş, Nerin Bahçeciler Önder
13:00-13:30 1. Alerjen immünoterapisinde mekanizmalar
Nerin Bahçeciler Önder
13:30-14:00 2. İmmünoterapi Endikasyonları
Serap Özmen
14:00-14:30 3. İmmünoterapi preparatlarının özellikleri
Reha Cengizlier
14:30-15:00 4. İmmünoterapide doz ayarlanması
Emin Özkaya
15.00-15.30 ARA
15.30-17.00 "İnek Sütü Alerjisi Kursu"
Oturum Başkanları: Koray Harmancı, Özlem Yılmaz
1. Epidemiyoloji
Zeynep Tamay
2. IgE aracılı inek sütü alerjisi
Esen Demir
3. IgE aracılı olmayan inek sütü alerjisi
Derya Ufuk Altıntaş
4. Beslenme önerileri
Metin Aydoğan
17.00-17.30 ARA
17.30-18.30 Besin Alerjisi / Olgular - Çözümler 
Oturum Başkanları: Mehtap Yazıcıoğlu, Esen Demir
1. Alfa gal alerjisi
Ayşe Süleyman
2. Eozinofilik özofajit
Şükrü Çekiç
3. Çoklu besin alerjileri
Zeynep Hızlı Demirkale
19.00-19.45 AÇILIŞ TÖRENİ
Haluk Çokuğraş
Zeynep Tamay
Ülker Öneş


ISTANBULIED

 

SAAT A SALONU
08.00-08.45 Çocukluk Çağı Rutin Aşılarına Alerjisi Olan Çocuklara Yaklaşım
Oturum Başkanları: Haluk Çokuğraş, Zeynep Tamay
KONFERANS
Zeynep Tamay
08.45-09.15 Astımın Bitmeyen Basamakları, Ağır Astımda Tedavi
Oturum Başkanları: Derya Ufuk Altıntaş, Sara Şebnem Kılıç Gültekin

KONFERANS
Haluk Çokuğraş
09.45-10.15 Alerjide Doğal İmmün Sistemin Yeri
Oturum Başkanları: Duygu Erge, Demet Can

KONFERANS

Cevdet Özdemir
10.15-10.45 ARA
10.45-12.15 From Micro to Macro
Oturum Başkanları: Nermin Güler, Zeynep Tamay

10:45-11:15
a. Nut allergy management
Helen Brough

11:15-11:45
b. Novel mechanisms of immune tolerance following allergen immunotherapy
Mohamed Shamji

11:45-12:15

c. Microbial-GPCR interactions regulate immune reactivity in mucosal tissues
Liam O'Mahony
12.15-13.15 YEMEK ARASI
13.15-14.15 İnek Sütü Alerjisinde Fenotipler ve Tedavide Özel Ürünlerin Seçimi
Oturum Başkanları: Nihat Sapan, Cansın Saçkesen

Zeynep Tamay

sadece Evolvia copy
14.15-14.45 Eyvah! Kuruyemiş Alerjisi, Ne Yapalım?
Oturum Başkanları:, Reha Cengizlier, Can Naci Kocabaş

KONFERANS

Nermin Güler
14.45-15.15 Atopik Egzemanın Tanı ve Tedavisine Güncel Yaklaşım
Oturum Başkanları : Özge Yılmaz, Mustafa Arga

KONFERANS
Emin Özkaya
15.15-15.45 Besin İmmünoterapisi/Biyolojik Ajanlarla Kullanımı
Oturum Başkanları: Ahmet Akçay, Öner Özdemir

KONFERANS

Esen Demir
15.45-16.15 ARA
16.15-17.15 Besin Alerjisinde Temel Noktalar
Oturum Başkanları: Metin Aydoğan, Esen Demir

16:15-16:35
a. Besin alerjilerinin tanı ve tedavilerinde biyobelirteçler
Gülbin Bingöl

16:35-16:55
b. Besin alerjisi gelişiminde perinatal faktörler
Metin Aydoğan


16:55-17:15
c.  Besin alerjisi için yüksek riskli süt çocuklarına yaklaşım; nasıl, ne zaman
ve ne ile beslemeli?
Ayşe Betül Büyüktiryaki
17.15-18.15 Alerji İlaçlarının Dilemması
Oturum Başkanları: Ümit Murat Şahiner, Fatma Duksal

17:15-17:35

a.  Çocuklarda antihistaminiklerin kullanımı
Abdülkadir Koçak


17:35-17:55
b. Topikal steroidlerin istenmeyen etkileri
H. İlbilge Ertoy Karagöl

17:55-18:15
c.  Steroidlere karşı aşırı duyarlılık reaksiyonları
Deniz Özçeker

 

SAAT B SALONU
08.00-08.45 Deri Mikrobiyomu
Oturum Başkanları: Dost Zeyrek, Ahmet Türkeli
KONFERANS
Şebnem Özkan
08.45-09.15 Alerjenler ; Polenler
Oturum Başkanları: Özlem Özbek Yılmaz, Mehmet Kılıç

08.45-09.15
a.Alerjik polen özütlerinin hazırlanması, standardizasyonu ve analizi
Şenol Alan

09.15-09.45
b. Polen alerjenleri arasındaki çapraz reaksiyonlar ve alerjen immünoterapisindeki rolü
Sevcan Çelenk

09.45-10.15
c. Hava ve iklim değişikleri ile gelişen iç ortam ve dış ortam hava kalitesinin astım ve alerjik hastalıklardaki etkisi
Nihat Sapan
09.15-09.45
09.45-10.15
10.15-10.45 ARA
10.45-12.15 Mast Hücre Aktivasyonuyla İlişkili Bozukluklar
Oturum Başkanları: Feyzullah Çetinkaya, Mahmut Doğru

10:45-11:15
a. Klonal mast hücre hastalıkları
Recep Sancak

11:15-11:45
b.  İdiopatik anafilaksi
Mehmet Yaşar Özkars

11:45-12:15
c.  Mast hücre aktivasyon sendromu ve kronik spontan ürtiker; ortak ve farklı yönleri
Dilek Doğruel
12.15-13.15 YEMEK ARASI
13.15-14.15  
14.15-14.45 Astımda Bir Adım Daha İleri..
Oturum Başkanları: Ömer Kalaycı, Bülent Şekerel

14.15-14.45
a. Bronşiyolit fenotipleri
İpek Türktaş

14.45-15.15
b.Astımda Endotipler
Suna Asilsoy

15.15-15.45
c.  Astımda yeni ilaçlar
Arzu Bakırtaş
14.45-15.15
15.15-15.45
15.45-16.15 ARA
16.15-17.15 Subkutan İmmünoterapi
Oturum Başkanları: Ülker Öneş, Nerin Bahçeciler Önder

16:15-16:35
a. Hasta seçimi, optimum dozaj ve süre
Arzu Babayiğit


16:35-16:55
b. Yan etkilerin yönetimi
Ebru Arık Yılmaz

16:55-17:15
c.  Çoklu duyarlanmış hastada alerjen seçiminde bileşene dayalı tanının yeri
Hikmet Tekin Nacaroğlu
17.15-18.15 Kendi Küçük, Derdi Büyük Alerjiler
Oturum Başkanları: Suna Asilsoy, Maleyka Karimova

17:15-17:35
a.  Baharat alerjileri
Zülfikar Akelma

17:35-17:55
b. Tekrarlayan ürtikerde katkı maddeleri/pseudoallerjen diyet?
Sakine Işık
Karşıt Görüş
Oturum Başkanları: Ersoy Civelek, Ayşegül Akan

Okul öncesi tekrarlayan hışıltıda düzenli tedavi verelim
Emre Akkelle


Okul öncesi tekrarlayan hışıltıda düzenli tedavi vermeyelim
Velat Çelik

 

SAAT C SALONU
08.00-08.45 Alerji ve Diğer Çağdaş Hastalıkların Evrimsel Temelleri
Oturum Başkanları: Fulya Tahan,  Ali Baki
KONFERANS
Feyzullah Çetinkaya
08.45-09.15 Atopik Dermatitli Olgularda Besin Alerjisi Tanısı
Oturum Başkanları: Ahmet Akçay, Mehtap Kılıç

08.45-09.15

a. Kime, ne zaman, hangi test?
Ahmet Akçay

09.15-09.45
b. Bileşene dayalı tanı
Fulya Tahan

09.45-10.15
c. Olgularla yaklaşım
Koray Harmancı
09.15-09.45
09.45-10.15
10.15-10.45 ARA
10.45-12.15 Kistik Fibroz Oturumu
Oturum Başkanları: Ayşen Bingöl, Fehim Yaşar Anlar

10:45-11:15

a. Havayolu hiperreaktivitesi
Nevin Uzuner

11:15-11:45
b. Kistik fibroz tedavisinde yeni ilaçlar
Figen Gülen

11:45-12:15
c. Kistik fibroz taramasının sonuçları
Ayşe Ayzıt Kılınç
12.15-13.15 YEMEK ARASI
13.15-14.15  
14.15-14.45 Alerjistler için İmmünoloji
Oturum Başkanları: Hasibe Artaç, Günseli Bozdoğan

14.15-14.45
a.  Primer immün yetmezliklerde tanı algoritması
Günseli Bozdoğan

14.45-15.15
b. İmmün yetmezliklerde deri bulguları
Öner Özdemir

15.15-15.45
c.  İntravenöz/subkutan immünglobulin uygulamaları
Sara Şebnem Kılıç Gültekin
14.45-15.15
15.15-15.45
15.45-16.15 ARA
16.15-17.15 Zor İlaçlar
Oturum Başkanları: Ayşen Bingöl, Özge Soyer

16:15-16:35
a. Antiepileptik ilaç alerjileri
Semanur Kuyucu


16:35-16:55
b. Kontrast maddelere aşırı duyarlılık
Ayşen Bingöl

16:55-17:15

c. Makrolid alerjileri
Mehtap Kılıç
17.15-18.15 Sözlü Bildiri 1
Oturum Başkanları: Arzu Babayiğit Kocaoğlu, Tuğba Arıkoğlu

 

07.00-08.00 Sözlü bildiriler 2
Oturum başkanları: İlknur Bostancı, Pınar Gökmirza Özdemir
08.00-09.30 Back to the Immunity
Oturum başkanları: Mehtap Yazıcıoğlu, Cevdet Özdemir
 
08:00-08:30
a. Role of epithelial barrier in allergic and autoimmune diseases etiology
Cezmi Akdiş

08:30-09:00
b. Role of Innate lymphoid cells in allergy and immune tolerance
Mohamed Shamji


09:00-09:30
c. Immune modulation in asthma
Ioana Agache
09.30-10.00 ARA
10.00-11.30 Novelties in Allergy
Oturum başkanları: Cezmi Akdiş, Ali Önder Yıldırım
 
10:00-10:30

a. Novel developments in immune tolerance to allergens
Mübeccel Akdiş

10:30-11:00
b. Role of dietary fatty acids in allergy and asthma
Liam O'Mahony

11:00-11:30
c. Novel AIT biomarkers
Ioana Agache
11.30-12.30 Alerjen Spesifik İmmünoterapi
Oturum başkanları: Ayfer Tuncer, Hülya Sarıçoban

Nerin Bahçeciler Önder, Guillermo Palacios Blanco
12.30-13.30 YEMEK ARASI
13.30-15.00

Alerjik Hastalıklarda Biyolojik Tedaviler
Fazıl Orhan, Koray Harmancı

13:30-14:00
a. Kronik spontan ürtikerde biyolojik ajanlar
Bülent Şekerel

14:00-14:30

b. Astımda biyolojik ajanlar
Ömer Kalaycı

14:30-15:00
c. Atopik dermatitte biyolojik ajanlar
Ümit Murat Şahiner

15.00-15.30 ARA
15.30- 16.30 Alerjenler ; Ev Tozu Akarları
Oturum başkanları: Seval Güneşer Kendirli, Nihat Sapan

15:30-16:00
a.  Ev tozu akarları, biyolojileri, epidemiyolojiler, kontrolleri ve alerjenlerinin eliminasyonu
Kosta Mumcuoğlu

16:00-16:30
b. Ev tozu akarları ve alerji aşıları
Oktay Alver
16.30-17.00 Bazofil Aktivasyon Testinin Önemi ve Dünyada Yaygın Kullanımına Giden Yol
Oturum Başkanları: Emin Özkaya, Cem Hasan Razi

KONFERANS

Oral Alpan
17:00-18:00 Poster Sunumlar 

1. Astım / Rinit
Başkanlar: Ömer Kalaycı, Nihat Sapan, Mahmut Doğru
2. Temel Alerji

Başkanlar: Ali Baki, Zülfikar Akelma, Dilara Kocacık Uygun
3. Besin alerjileri

Başkanlar: Esen Demir, Ahmet Türkeli, Dilek Doğruel
4. Deri Alerjileri

Başkanlar: Koray Harmancı, Pınar Uysal, Şule Çağlayan
5. İlaç Alerjileri
Başkanlar: Mehtap Yazıcıoğlu, Özlem Cavkaytar, Esra Yücel
6. Anafilaksi
Başkanlar: Fazıl Orhan, Erdem Topal, Tuğba Arıkoğlu
7. İmmünoterapi
Başkanlar: Zeynep Tamay, Emin Özkaya, Ebru Arık Yılmaz
8. Diğer

Başkanlar: İlknur Bostancı, Fatma Duksal, Mustafa Arga

 

07.00-08.00 Sözlü bildiriler 3
Oturum Başkanları: Nihat Sapan, Ayça Kıykım
08.00-09.30 Alerjik Hastalıklarda Genetik ve Epigenetik
Oturum Başkanları: Emin Özkaya, Serap Özmen

08:00-08:30
a. Astımda genetik
Özlem Sancaklı

08:30-09:00
b. Atopik dermatitte genetik
Özlem Keskin

09:00-09:30
c. İlaç alerjilerinde genetik
Hande Kaymakçalan Çelebiler
09.30-10.00 ARA
10.00-11.30 Alerjik Rinite Güncel Yaklaşım
Oturum Başkanları: İlknur Bostancı, Yakup Canıtez

10:00-10:30
a. Rinit ikilemi: alerjik? non alerjik?
Hasan Yüksel

10:30-11:00
b. Nazal alerjen provokasyonu ve lokal alerjik rinit
İlknur Bostancı

11:00-11:30
c. Riniti nasıl tedavi edelim?
Özge Yılmaz
11.30-12.30 Environmental Induced Immune Protection Against Allergic Asthma in Early Life
Yaşamın Erken Döneminde Alerjik Astıma Karşı Çevresel Immün Korunma

Oturum Başkanları: Mübeccel Akdiş, Cevdet Özdemir
11:30-12:00 Konferans
Konuşmacı: Ali Önder Yıldırım
12:00-12:30 Karşıt Görüş
Oturum Başkanları: İpek Türktaş, Figen Gülen

Egzemada yama testi yapalım
Nurşen Ciğerci Günaydın

Egzemada yama testi yapmayalım
Esra Yücel
12.30-13.30 YEMEK ARASI
13.30-15.00

Astımda Özel Durumlar
Oturum Başkanları: Hasan Yüksel, Arzu Babayiğit Kocaoğlu

13:30-14:00
a. Egzersiz ilişkili bronkospazm
Yakup Canıtez


14:00-14:30
b. Klor ve diğer çevresel iritanlar
Ercan Küçükosmanoğlu

14:30-15:00
c. Ayırıcı tanıda vokal kord disfonksiyonu
Şule Çağlayan

15.00-15.30 ARA
15.30- 16.30 Besin Alerjisinin Derin Suları
Oturum başkanları: Fügen Çullu Çokuğraş, Gülbin Bingöl

15:30-15:50
a. FPIES; eliminasyon diyeti
Fügen Çullu Çokuğraş

15:50-16:10
b. Besin alerjisinde hipoalerjen immünoterapi
Derya Ufuk Altıntaş

16:10-16:30
c. Besin yükleme testlerinde pratik noktalar
Cansın Saçkesen
16.30-18.00 Poster Sunumlar 

1. Astım / Rinit
Başkanlar:
Ömer Kalaycı, Nihat Sapan, Mahmut Doğru
2. Temel Alerji

Başkanlar:
Ali Baki, Zülfikar Akelma, Dilara Kocacık Uygun
3. Besin alerjileri

Başkanlar:
Esen Demir, Ahmet Türkeli, Dilek Doğruel
4. Deri Alerjileri

Başkanlar:
Koray Harmancı, Pınar Uysal, Şule Çağlayan
5. İlaç Alerjileri
Başkanlar:
Mehtap Yazıcıoğlu, Özlem Cavkaytar, Esra Yücel
6. Anafilaksi
Başkanlar:
Fazıl Orhan, Erdem Topal, Tuğba Arıkoğlu
7. İmmünoterapi
Başkanlar:
Zeynep Tamay, Emin Özkaya, Ebru Arık Yılmaz
8. Diğer

Başkanlar:
İlknur Bostancı, Fatma Duksal, Mustafa Arga

 

07.00-08.00 Sözlü Bildiriler 4
Oturum Başkanları: Nevin Uzuner, Pınar Uysal
08.00-09.30 Alerjinin Başrol Oyuncuları
Oturum Başkanı: Abdülkadir Koçak, Himmet Haluk Akar

08:00-08:30
a. IgE
Fadıl Öztürk

08:30-09:00
b. Mast hücresi
Fatma Duksal

09:00-09:30
c. Eozinofil
Mahmut Doğru
09.30-10.00 ARA
10.00-11.30 İlaç Alerjilerinde Güncellemeler
Oturum Başkanları: Emine Dibek Mısırlıoğlu, Ayşe Yenigün

10:00-10:30
a. İn vitro tanı yöntemlerinde neredeyiz?
Emine Dibek Mısırlıoğlu

10:30-11:00
b. Çapraz duyarlanma; antibiyotikler
Özge Soyer

11:00-11:30
c. Non Steroid Anti Inflamatuvarlara Aşırı Duyarlılık
Özlem Cavkaytar
11.30-12.30 Eozinofilik Özofajiti Yönetebiliyor muyuz?
Oturum Başkanları: Yıldız Saraçlar, Arzu Bakırtaş

11:30-12:00
a. Tanı ve tedavide alerjist ve gastroenterolog iletişimi
Özlem Yılmaz

12:00-12:30
b. Tedavi seçenekleri
Ayfer Yükselen
12.30-13.30 YEMEK ARASI
13.30-15.00 Ağır Deri Reaksiyonları
Oturum Başkanları: Semanur Kuyucu, Ayfer Yükselen

13:30-14:00
a.  DRESS/SJS/TEN Benzerlikler, farklılıklar, ayırıcı tanı
Mehtap Yazıcıoğlu

14:00-14:30
b. Ağır reaksiyonları ön görebilir miyiz?
Ayşegül Akan

14:30-15:00
c. Ayırıcı tanıda karışabilecek diğer hastalıklar
Erdem Topal
15.00-15.30 ARA
15.30-16.30

15:30-16:00
Karşıt Görüş
Oturum Başkanları: Hikmet Tekin Nacaroğlu, Erdem Topal

Beta laktamlarla oral provokasyon öncesi deri testi yapalım
Burçin Beken

Beta laktamlarla oral provokasyon öncesi deri testi yapmayalım
Sevgi Sipahi


16:00-16:30
Karşıt Görüş

Oturum Başkanları: Zafer Aslan, Özlem Cavkaytar

Akut astım alevlenmesinde yüksek doz inhale steroid verelim
Fatih Dilek

Akut astım alevlenmesinde yüksek doz inhale steroid vermeyelim

Serkan Filiz

16.30-18.00 "Alerjik Aileleri Nasıl Eğitelim, Bizden Ne Bekliyorlar"
Oturum Başkanları: Haluk Çokuğraş, Ayça Kıykım

Alerji İle Yaşam Derneği
Konuşmacı: Özlem Ceylan

 

08:30-10:00 Her Döküntü Alerji mi?
Oturum başkanları: Ayfer Tuncer, Özgür Kasapçopur

08:30-09:00
a. Döküntülere tanısal yaklaşım
Elif Karakoç Aydıner

09:00-09:30
b. Atopik dermatitte ne zaman alternatif tanı veya sistemik hastalık düşünülmeli?
Mustafa Arga

09:30-10:00
c. Otoimmün ve otoenflamatuvar hastalıklara eşlik eden döküntüler
Kenan Barut
10:00-10:30

ARA

10:30-12:00 Buğday Alerjisi ve Glüten İntoleransı
Oturum başkanları: Mehmet Sadık Demirsoy, Elif Karakoç Aydıner

10:30-11:00
a. Çocuklarda buğday alerjisi
Hülya Sarıçoban

11:00-11:30
b. Çölyak ile benzerlikler ve farklılıklar
Ömer Faruk Beşer
11:30-12:00 Akılcı İlaç Kullanımı
Oturum başkanları: Mehmet Yaşar Özkars, Deniz Özçeker

Astımda non steroid antiinflamatuvar ilaç kullanımı
Himmet Haluk Akar
12:00-12:30 KAPANIŞ

 

08:30-10:00 Herkesin Korkulu Rüyası: Anafilaksi !!!
Oturum başkanları: Özlem Keskin, Semiha Bahçeci Erdem

a. Güncel rehberlerin ışığında tanım ve sınıflama
Fazıl orhan

b.  Mast hücre ve bazofillerin anafilaksideki rolü
Duygu Erge

c. IgE dışı anafilaksiler
Reha Cengizlier
10:00-10:30 ARA
10:30-12:00 Herediter Anjioödemde Güncel Yaklaşımlar
Oturum başkanları: Nazan Tomaç, Sakine Işık

10:30-11:00
a. Sınıflandırma, tanı
Can Naci Kocabaş

11:00-11:30

b. Atak Tedavileri ve profilaksi
Dost Zeyrek

11:30-12:00
c.Atipik olgular
Ahmet Türkeli
12:00-12:30 KAPANIŞ

 

08:30-10:00 Solunum Yollarının İncelikleri
Oturum başkanları: Gönül Adalıoğlu, Remziye Tanaç

08:30-09:00
a. Kronik öksürükte ayırıcı tanı ve güncel tedaviler
Demet Can

09:00-09:30
b.  Viral enfeksiyonlar ve astım
Cem Hasan Razi

09:30-10:00
c. Astımda zor olgular
Ersoy Civelek
10:00-10:30 ARA
10:30-12:00 Alerji ve Dijital Dünya
Oturum başkanları: Zülfikar Akelma, Dilek Azkur

10:30-11:00
a. Astım ve alerjik rinit kontrolünde dijital teknolojilerin kullanımı
Mahir İğde

11:00-11:30
b. Dr. Google ailelerin tıbbi tercihlerini nasıl etkiliyor? Dr Google ile nasıl baş edilir?
Dilek Azkur
11:30-12:00
Venom Alerjileri

Oturum başkanları: Sevcan Çelenk, Recep Sancak

KONFERANS
Zafer Aslan
12:00-12:30 KAPANIŞ

 

01 Kasım 2020
19.00-19.45 AÇILIŞ TÖRENİ
Haluk Çokuğraş
Zeynep Tamay
Ülker Öneş


İSTANBULIED
02 Kasım 2020
07.30-08.00 Atopik Yürüyüş sosyal
20.30-21.30

sosyal asi

"Ülkemizi Bekleyen Tehlike; Aşı Karşıtlığı"
Selim Badur

 

Program

Saat A SALONU B SALONU C SALONU D SALONU
13.00-15.00 "Alerjik Deri Hastalıklarının Yönetimi; Korunmadan Tedaviye"
Oturum Başkanları:Zeynep Tamay, Nermin Güler
"Herkes için Alerji Kursu"
Oturum Başkanları: Haluk Çokuğraş, Nihat Sapan
"Alerji Tanısında Kullanılan Testler"
Oturum Başkanları: Yakup Canıtez, Cevdet Özdemir
"Alerjen İmmünoterapi"
Oturum Başkanları: Ülker Öneş, Nerin Bahçeciler Önder
13:00-13:30 1. Deri döküntülerine yaklaşım/ayırıcı tanı
Özlem Özbek Yılmaz
1. Anafilaksiyi ne kadar tanıyoruz?
Tuba Tuncel
1. Total IgE ve Spesifik IgE ölçümleri
Dilara Kocacık Uygun
1. Alerjen immünoterapisinde mekanizmalar
Nerin Bahçeciler Önder
13:30-14:00 2. Sağlam/alerjik çocukta deri bakımı
Ayşe Deniz Akkaya
2. Ne zaman astım/rinit?
Mehmet Kılıç
2. ECP ve eozinofil
Esra Hazar Sayar
2. İmmünoterapi Endikasyonları
Serap Özmen
14:00-14:30 3. Çocuklarda topikal tedavi ilkeleri
Pınar Uysal
3. Solunum fonksiyon testleri
Tuğba Arıkoğlu
3. Alerji deri testleri (prik ve yama)
Ceren Can
3. İmmünoterapi preparatlarının özellikleri
Reha Cengizlier
14:30-15:00 4. Alerjik kontakt dermatit
Semiha Bahçeci
4. Doğru inhalasyon tedavi ilkeleri nasıl olmalı?
Nazan Altınel
4. Bileşene dayalı tanı
Pınar Gökmirza Özdemir
4. İmmünoterapide doz ayarlanması
Emin Özkaya
15.00-15.30 ARA
15.30-17.00 "İnek Sütü Alerjisi Kursu"
Oturum Başkanları: Koray Harmancı, Özlem Yılmaz
1. Epidemiyoloji
Zeynep Tamay
2. IgE aracılı inek sütü alerjisi
Esen Demir
3. IgE aracılı olmayan inek sütü alerjisi
Derya Ufuk Altıntaş
4. Beslenme önerileri
Metin Aydoğan
17.00-17.30 ARA
17.30-18.30 Besin Alerjisi / Olgular - Çözümler 
Oturum Başkanları: Mehtap Yazıcıoğlu, Esen Demir
1. Alfa gal alerjisi
Ayşe Süleyman
2. Eozinofilik özofajit
Şükrü Çekiç
3. Çoklu besin alerjileri
Zeynep Hızlı Demirkale
19.00-19.45 AÇILIŞ TÖRENİ
Haluk Çokuğraş
Zeynep Tamay
Ülker Öneş


ISTANBULIED

SAAT A SALONU B SALONU C SALONU
08.00-08.45 Çocukluk Çağı Rutin Aşılarına Alerjisi Olan Çocuklara Yaklaşım
Oturum Başkanları: Haluk Çokuğraş, Zeynep Tamay
Deri Mikrobiyomu
Oturum Başkanları: Dost Zeyrek, Ahmet Türkeli
Alerji ve Diğer Çağdaş Hastalıkların Evrimsel Temelleri
Oturum Başkanları: Fulya Tahan,  Ali Baki
KONFERANS
Zeynep Tamay
KONFERANS
Şebnem Özkan
KONFERANS
Feyzullah Çetinkaya
08.45-09.15 Astımın Bitmeyen Basamakları, Ağır Astımda Tedavi
Oturum Başkanları: Derya Ufuk Altıntaş, Sara Şebnem Kılıç Gültekin

KONFERANS
Haluk Çokuğraş
Alerjenler ; Polenler
Oturum Başkanları: Özlem Özbek Yılmaz, Mehmet Kılıç

08.45-09.15
a.Alerjik polen özütlerinin hazırlanması, standardizasyonu ve analizi
Şenol Alan

09.15-09.45
b. Polen alerjenleri arasındaki çapraz reaksiyonlar ve alerjen immünoterapisindeki rolü
Sevcan Çelenk

09.45-10.15
c. Hava ve iklim değişikleri ile gelişen iç ortam ve dış ortam hava kalitesinin astım ve alerjik hastalıklardaki etkisi
Nihat Sapan
Atopik Dermatitli Olgularda Besin Alerjisi Tanısı
Oturum Başkanları: Ahmet Akçay, Mehtap Kılıç

08.45-09.15

a. Kime, ne zaman, hangi test?
Ahmet Akçay

09.15-09.45
b. Bileşene dayalı tanı
Fulya Tahan

09.45-10.15
c. Olgularla yaklaşım
Koray Harmancı
09.45-10.15 Alerjide Doğal İmmün Sistemin Yeri
Oturum Başkanları: Duygu Erge, Demet Can

KONFERANS

Cevdet Özdemir
10.15-10.45 ARA
10.45-12.15 From Micro to Macro
Oturum Başkanları: Nermin Güler, Zeynep Tamay

10:45-11:15
a. Nut allergy management
Helen Brough

11:15-11:45
b. Novel mechanisms of immune tolerance following allergen immunotherapy
Mohamed Shamji

11:45-12:15

c. Microbial-GPCR interactions regulate immune reactivity in mucosal tissues
Liam O'Mahony
Mast Hücre Aktivasyonuyla İlişkili Bozukluklar
Oturum Başkanları: Feyzullah Çetinkaya, Mahmut Doğru

10:45-11:15
a. Klonal mast hücre hastalıkları
Recep Sancak

11:15-11:45
b.  İdiopatik anafilaksi
Mehmet Yaşar Özkars

11:45-12:15
c.  Mast hücre aktivasyon sendromu ve kronik spontan ürtiker; ortak ve farklı yönleri
Dilek Doğruel
Kistik Fibroz Oturumu
Oturum Başkanları: Ayşen Bingöl, Fehim Yaşar Anlar

10:45-11:15

a. Havayolu hiperreaktivitesi
Nevin Uzuner

11:15-11:45
b. Kistik fibroz tedavisinde yeni ilaçlar
Figen Gülen

11:45-12:15
c. Kistik fibroz taramasının sonuçları
Ayşe Ayzıt Kılınç
12.15-13.15 YEMEK ARASI
13.15-14.15 İnek Sütü Alerjisinde Fenotipler ve Tedavide Özel Ürünlerin Seçimi
Oturum Başkanları: Nihat Sapan, Cansın Saçkesen

Zeynep Tamay

sadece Evolvia copy
   
14.15-14.45 Eyvah! Kuruyemiş Alerjisi, Ne Yapalım?
Oturum Başkanları:, Reha Cengizlier, Can Naci Kocabaş

KONFERANS

Nermin Güler
Astımda Bir Adım Daha İleri..
Oturum Başkanları: Ömer Kalaycı, Bülent Şekerel

14.15-14.45
a. Bronşiyolit fenotipleri
İpek Türktaş

14.45-15.15
b.Astımda Endotipler
Suna Asilsoy

15.15-15.45
c.  Astımda yeni ilaçlar
Arzu Bakırtaş
Alerjistler için İmmünoloji
Oturum Başkanları: Hasibe Artaç, Günseli Bozdoğan

14.15-14.45
a.  Primer immün yetmezliklerde tanı algoritması
Günseli Bozdoğan

14.45-15.15
b. İmmün yetmezliklerde deri bulguları
Öner Özdemir

15.15-15.45
c.  İntravenöz/subkutan immünglobulin uygulamaları
Sara Şebnem Kılıç Gültekin
14.45-15.15 Atopik Egzemanın Tanı ve Tedavisine Güncel Yaklaşım
Oturum Başkanları : Özge Yılmaz, Mustafa Arga

KONFERANS
Emin Özkaya
15.15-15.45 Besin İmmünoterapisi/Biyolojik Ajanlarla Kullanımı
Oturum Başkanları: Ahmet Akçay, Öner Özdemir

KONFERANS

Esen Demir
15.45-16.15 ARA
16.15-17.15 Besin Alerjisinde Temel Noktalar
Oturum Başkanları: Metin Aydoğan, Esen Demir

16:15-16:35
a. Besin alerjilerinin tanı ve tedavilerinde biyobelirteçler
Gülbin Bingöl

16:35-16:55
b. Besin alerjisi gelişiminde perinatal faktörler
Metin Aydoğan


16:55-17:15
c.  Besin alerjisi için yüksek riskli süt çocuklarına yaklaşım; nasıl, ne zaman
ve ne ile beslemeli?
Ayşe Betül Büyüktiryaki
Subkutan İmmünoterapi
Oturum Başkanları: Ülker Öneş, Nerin Bahçeciler Önder

16:15-16:35
a. Hasta seçimi, optimum dozaj ve süre
Arzu Babayiğit


16:35-16:55
b. Yan etkilerin yönetimi
Ebru Arık Yılmaz

16:55-17:15
c.  Çoklu duyarlanmış hastada alerjen seçiminde bileşene dayalı tanının yeri
Hikmet Tekin Nacaroğlu
Zor İlaçlar
Oturum Başkanları: Ayşen Bingöl, Özge Soyer

16:15-16:35
a. Antiepileptik ilaç alerjileri
Semanur Kuyucu


16:35-16:55
b. Kontrast maddelere aşırı duyarlılık
Ayşen Bingöl

16:55-17:15

c. Makrolid alerjileri
Mehtap Kılıç
17.15-18.15 Alerji İlaçlarının Dilemması
Oturum Başkanları: Ümit Murat Şahiner, Fatma Duksal

17:15-17:35

a.  Çocuklarda antihistaminiklerin kullanımı
Abdülkadir Koçak


17:35-17:55
b. Topikal steroidlerin istenmeyen etkileri
H. İlbilge Ertoy Karagöl

17:55-18:15
c.  Steroidlere karşı aşırı duyarlılık reaksiyonları
Deniz Özçeker
Kendi Küçük, Derdi Büyük Alerjiler
Oturum Başkanları: Suna Asilsoy, Maleyka Karimova

17:15-17:35
a.  Baharat alerjileri
Zülfikar Akelma

17:35-17:55
b. Tekrarlayan ürtikerde katkı maddeleri/pseudoallerjen diyet?
Sakine Işık
Sözlü Bildiri 1
Oturum Başkanları: Arzu Babayiğit Kocaoğlu, Tuğba Arıkoğlu
Karşıt Görüş
Oturum Başkanları: Ersoy Civelek, Ayşegül Akan

Okul öncesi tekrarlayan hışıltıda düzenli tedavi verelim
Emre Akkelle


Okul öncesi tekrarlayan hışıltıda düzenli tedavi vermeyelim
Velat Çelik

Saat A SALONU B SALONU C SALONU
07.00-08.00 Sözlü Bildiri 2
Oturum Başkanları: İlknur Bostancı, Pınar Gökmirza Özdemir
Sözlü Bildiri 3
Oturum Başkanları: Nihat Sapan, Ayça Kıykım
Sözlü Bildiri 4
Oturum Başkanları: Nevin Uzuner, Pınar Uysal
08.00-09.30 Back to the Immunity
Oturum Başkanları: Mehtap Yazıcıoğlu, Cevdet Özdemir

08:00-08:30
a. Role of epithelial barrier in allergic and autoimmune diseases etiology
Cezmi Akdiş

08:30-09:00
b. Role of innate lymphoid cells in allergy and immune tolerance
Mohamed Shamji

09:00-09:30
c. Immune modulation in asthma
Ioana Agache
Alerjik Hastalıklarda Genetik ve Epigenetik
Oturum Başkanları: Emin Özkaya, Serap Özmen

08:00-08:30
a. Astımda genetik
Özlem Sancaklı

08:30-09:00
b. Atopik dermatitte genetik
Özlem Keskin

09:00-09:30
c. İlaç alerjilerinde genetik
Hande Kaymakçalan Çelebiler
Alerjinin Başrol Oyuncuları
Oturum Başkanı: Abdülkadir Koçak, Himmet Haluk Akar

08:00-08:30
a. IgE
Fadıl Öztürk

08:30-09:00
b. Mast hücresi
Fatma Duksal

09:00-09:30

c. Eozinofil
Mahmut Doğru
09.30-10.00 ARA
10.00-11.30 Novelties in Allergy
Oturum Başkanları: Cezmi Akdiş, Ali Önder Yıldırım

10:00-10:30
a. Novel developments in immune tolerance to allergens
Mübeccel Akdiş

10:30-11:00
b. Role of dietary fatty acids in allergy and asthma
Liam O'Mahony

11:00-11:30
c. Novel AIT biomarkers
Ioana Agache
Alerjik Rinite Güncel Yaklaşım
Oturum Başkanları: İlknur Bostancı, Yakup Canıtez

10:00-10:30

a. Rinit ikilemi: alerjik? non alerjik?
Hasan Yüksel

10:30-11:00
b. Nazal alerjen provokasyonu ve lokal alerjik rinit
İlknur Bostancı

11:00-11:30
c. Riniti nasıl tedavi edelim?
Özge Yılmaz
İlaç Alerjilerinde Güncellemeler
Oturum Başkanları: Emine Dibek Mısırlıoğlu, Ayşe Yenigün

10:00-10:30
a. İn vitro tanı yöntemlerinde neredeyiz?
Emine Dibek Mısırlıoğlu

10:30-11:00
b. Çapraz duyarlanma; antibiyotikler
Özge Soyer

11:00-11:30
c. Non Steroid Anti Inflamatuvarlara Aşırı Duyarlılık
Özlem Cavkaytar
11.30-12.30 Alerjen Spesifik İmmünoterapi
Oturum Başkanları: Ayfer Tuncer, Hülya Sarıçoban


Nerin Bahçeciler Önder, Guillermo Palacios Blanco
Environmental Induced Immune Protection Against Allergic Asthma in Early Life
Yaşamın Erken Döneminde Alerjik Astıma Karşı Çevresel İmmün Korunma

Oturum Başkanları: Mübeccel Akdiş, Cevdet Özdemir

Eozinofilik Özofajiti Yönetebiliyor muyuz?
Oturum Başkanları: Yıldız Saraçlar, Arzu Bakırtaş

11:30-12:00
a. Tanı ve tedavide alerjist ve gastroenterolog iletişimi
Özlem Yılmaz

12:00-12:30
b. Tedavi seçenekleri
Ayfer Yükselen

11:30-12:00 Konferans
Konuşmacı: Ali Önder Yıldırım
12:00-12:30 Karşıt Görüş
Oturum Başkanları: İpek Türktaş, Figen Gülen

Egzemada yama testi yapalım
Nurşen Ciğerci Günaydın

Egzemada yama testi yapmayalım
Esra Yücel
12.30-13.30 YEMEK ARASI
13.30-15.00

Alerjik Hastalıklarda Biyolojik Tedaviler
Oturum Başkanları: Fazıl Orhan, Koray Harmancı

13:30-14:00
a. Kronik spontan ürtikerde biyolojik ajanlar
Bülent Şekerel

14:00-14:30
b. Astımda biyolojik ajanlar
Ömer Kalaycı


c. Atopik dermatitte biyolojik ajanlar
Ümit Murat Şahiner

Astımda Özel Durumlar
Oturum Başkanları: Hasan Yüksel, Arzu Babayiğit Kocaoğlu

13:30-14:00
a. Egzersiz ilişkili bronkospazm
Yakup Canıtez

14:00-14:30
b. Klor ve diğer çevresel iritanlar
Ercan Küçükosmanoğlu

14:30-15:00
c. Ayırıcı tanıda vokal kord disfonksiyonu
Şule Çağlayan
Ağır Deri Reaksiyonları
Oturum Başkanları: Semanur Kuyucu, Ayfer Yükselen

13:30-14:00
a.  DRESS/SJS/TEN benzerlikler, farklılıklar, ayırıcı tanı
Mehtap Yazıcıoğlu

14:00-14:30
b. Ağır reaksiyonları ön görebilir miyiz?
Ayşegül Akan

14:30-15:00
c. Ayırıcı tanıda karışabilecek diğer hastalıklar
Erdem Topal
15.00-15.30 ARA
15.30-16.30 Alerjenler ; Ev Tozu Akarları
Oturum Başkanları: Seval Güneşer Kendirli, Nihat Sapan

15:30-16:00
a.  Ev tozu akarları, biyolojileri, epidemiyolojiler, kontrolleri ve alerjenlerinin eliminasyonu
Kosta Mumcuoğlu

16:00-16:30
b. Ev tozu akarları ve alerji aşıları
Oktay Alver
Besin Alerjisinin Derin Suları
Oturum Başkanları: Fügen Çullu Çokuğraş, Gülbin Bingöl

15:30-15:50
a. FPIES; eliminasyon diyeti
Fügen Çullu Çokuğraş


15:50-16:10

b. Besin alerjisinde hipoalerjen immünoterapi
Derya Ufuk Altıntaş


16:10-16:30
c. Besin yükleme testlerinde pratik noktalar
Cansın Saçkesen

Karşıt Görüş
Oturum Başkanları: Hikmet Tekin Nacaroğlu, Erdem Topal

15.30-16.00
Beta laktamlarla oral provokasyon öncesi deri testi yapalım
Burçin Beken

Beta laktamlarla oral provokasyon öncesi deri testi yapmayalım
Sevgi Sipahi

Karşıt Görüş
Oturum Başkanları: Zafer Aslan, Özlem Cavkaytar

16.00-16.30
Akut astım alevlenmesinde yüksek doz inhale steroid verelim
Fatih Dilek

Akut astım alevlenmesinde yüksek doz inhale steroid vermeyelim
Serkan Filiz

16.30-17.00 Bazofil Aktivasyon Testinin Önemi ve Dünyada Yaygın Kullanımına Giden Yol
Oturum Başkanları: Emin Özkaya, Cem Hasan Razi

KONFERANS

Oral Alpan

"Alerjik Aileleri Nasıl Eğitelim, Bizden Ne Bekliyorlar"
Oturum Başkanları: Haluk Çokuğraş, Ayça Kıykım

Alerji İle Yaşam Derneği
Konuşmacı: Özlem Ceylan
17:00-18:00 Poster Sunumlar 

1. Astım / Rinit
Başkanlar: Ömer Kalaycı, Nihat Sapan, Mahmut Doğru
2. Temel Alerji

Başkanlar: Ali Baki, Zülfikar Akelma, Dilara Kocacık Uygun
3. Besin Alerjileri

Başkanlar: Esen Demir, Ahmet Türkeli, Dilek Doğruel
4. Deri Alerjileri

Başkanlar: Koray Harmancı, Pınar Uysal, Şule Çağlayan
5. İlaç Alerjileri
Başkanlar: Mehtap Yazıcıoğlu, Özlem Cavkaytar, Esra Yücel
6. Anafilaksi
Başkanlar: Fazıl Orhan, Erdem Topal, Tuğba Arıkoğlu
7. İmmünoterapi
Başkanlar: Zeynep Tamay, Emin Özkaya, Ebru Arık Yılmaz
8. Diğer

Başkanlar: İlknur Bostancı, Fatma Duksal, Mustafa Arga

  A SALONU B SALONU C SALONU
08:30-10:00 Her Döküntü Alerji mi?
Oturum Başkanları: Ayfer Tuncer, Özgür Kasapçopur

08:30-09:00
a. Döküntülere tanısal yaklaşım
Elif Karakoç Aydıner

09:00-09:30
b. Atopik dermatitte ne zaman alternatif tanı veya sistemik hastalık düşünülmeli?
Mustafa Arga

09:30-10:00
c. Otoimmün ve otoenflamatuvar hastalıklara eşlik eden döküntüler
Kenan Barut
Herkesin Korkulu Rüyası: Anafilaksi !!!
Oturum Başkanları: Özlem Keskin, Semiha Bahçeci Erdem

08:30-09:00
a. Güncel rehberlerin ışığında tanım ve sınıflama
Fazıl orhan

09:00-09:30
b.  Mast hücre ve bazofillerin anafilaksideki rolü
Duygu Erge

09:30-10:00
c. IgE dışı anafilaksiler
Reha Cengizlier
Solunum Yollarının İncelikleri
Oturum Başkanları: Gönül Adalıoğlu, Remziye Tanaç

08:30-09:00
a. Kronik öksürükte ayırıcı tanı ve güncel tedaviler
Demet Can

09:00-09:30
b.  Viral enfeksiyonlar ve astım
Cem Hasan Razi

09:30-10:00
c. Astımda zor olgular
Ersoy Civelek
10:00-10:30 ARA
10:30-12:00 Buğday Alerjisi ve Glüten İntoleransı
Oturum Başkanları: Mehmet Sadık Demirsoy, Elif Karakoç Aydıner

10:30-11:00
a. Çocuklarda buğday alerjisi
Hülya Sarıçoban

11:00-11:30
b. Çölyak ile benzerlikler ve farklılıklar
Ömer Faruk Beşer
Herediter Anjioödemde Güncel Yaklaşımlar
Oturum Başkanları: Nazan Tomaç, Günnur Deniz

10:30-11:00
a. Sınıflandırma, tanı
Can Naci Kocabaş

11:00-11:30
b. Atak Tedavileri ve profilaksi
Dost Zeyrek

11:30-12:00
c.Atipik olgular
Ahmet Türkeli
Alerji ve Dijital Dünya
Oturum Başkanları: Zülfikar Akelma, Dilek Azkur

10:30-11:00
a. Astım ve alerjik rinit kontrolünde dijital teknolojilerin kullanımı
Mahir İğde

11:00-11:30
b. Dr. Google ailelerin tıbbi tercihlerini nasıl etkiliyor? Dr Google ile nasıl baş edilir?
Dilek Azkur
11:30-12:00 Akılcı İlaç Kullanımı
Oturum Başkanları: Mehmet Yaşar Özkars, Deniz Özçeker

Astımda non steroid antiinflamatuvar ilaç kullanımı
Himmet Haluk Akar
Venom Alerjileri
Oturum Başkanları: Sevcan Çelenk, Recep Sancak

KONFERANS
Zafer Aslan
12:00-12:30 KAPANIŞ

01 Kasım 2020
19.00-19.45 AÇILIŞ TÖRENİ
Haluk Çokuğraş
Zeynep Tamay
Ülker Öneş


İSTANBULIED
02 Kasım 2020
07.30-08.00 Atopik Yürüyüş sosyal
20.30-21.30

sosyal asi

"Ülkemizi Bekleyen Tehlike; Aşı Karşıtlığı"
Selim Badur

Bilimsel Sekreterya

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği

Şehremini Mah. Millet Cad. No:133/4
Fatih / İstanbul, Turkey

Email: cocukalerjiastim@gmail.com

Organizasyon Sekreteryası

Solo Event

Yazarlar Sok. No:16 Esentepe Mah.
Şişli, 34394, İstanbul / Turkey

Tel: 0212 279 00 20 Faks: 0212 279 00 35
Email: caaad@soloevent.net